4 Analist: Altın Fiyatının Sıradaki 2 Seviyesi Bunlar!

Altın vadeli işlemleri, fiyatların kısa bir süreliğine ons başına 1.800 dolar eşiğinin altına düşmesinin ardından haftaya hafif yükselişle başladı. Altın, dolardaki düşüşün dolar fiyatlandırılmış külçe talebini desteklemesi ve ABD Hazine faizlerindeki toparlanmanın yarattığı baskıya karşı koymasıyla Salı günü yükseldi.

“Altın, güçlü ABD doları ve artan tahvil faizlerinin kurbanı oldu”

Kriptokoin.com olarak bildirdiğimiz üzere altın, ABD dolarının son zamanların en yüksek seviyelerine çıkmasıyla Pazartesi günü seansın en düşük seviyesine geriledi. Dolar Endeksi (DXY) Cuma günü 20 yılın en yüksek seviyesi yakınında işlem gördükten sonra %0,2’lik düşüş yaşadı. Piyasaları yorumlayan City Index piyasa analisti Fawad Razaqzada bir notta, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Altın, güçlü ABD doları ve artan tahvil getirilerinin kurbanı oldu ve bu faiz getirmeyen emtia getiri arayanlar için daha az çekici hale geldi. Performansı, biz de dahil olmak üzere birçok piyasa katılımcısını şaşırttı.

Yükselen tahvil faizleri de altın üzerinde bir baskı oluşturuyor. Geçen haftanın başlarında Hazine faizleri, geri çekilmeden önce son yılların en yüksek seviyelerin yakınında işlem gördü.

“Altın için öncelik 1.800 dolar civarında desteği savunmak”

Fawad Razaqzada, bununla birlikte, altının son zamanlardaki zayıflığının, sürekli sıcak enflasyon verilerinin yanı sıra hisse senedi ve kripto piyasalarında görülen oynaklığın, güvenli limanla ilgili altın talebini teşvik etmesi beklenen bir sürpriz olduğunu söylüyor. Analist, şu açıklamayı yapıyor:

Enflasyon tarafından erozyona uğrayan servetlerini korumak isteyenler, sarı metal fiyatını 1.800 dolar civarında gördüklerinde aynı derecede şaşırmış olmalılar. Temelde altına karşı pozitif kalmaya devam ederken, fiyatların dibe vurduğunu doğrulamak için sadece teknik bir geri dönüş modeli görmem gerekiyor. Böyle bir senaryo, altının kırılan trend çizgisini geri alması ve 1.850 dolarlık direncin üzerine çıkması olabilir. Ama ilk şey ilk: 1.800 dolar civarında desteği savunması gerekecek.

Oren Klachkin: Yılın geri kalanında sağlıklı üretim faaliyeti bekliyoruz

New York Fed Pazartesi günü, eyaletteki imalat faaliyetinin bir göstergesi olan Empire State iş koşulları endeksinin Mayıs ayında 36,2 puan düşerek eksi 11,6’ya düştüğünü açıkladı. The Wall Street Journal tarafından yapılan bir ankete göre, ekonomistler endeksin hafif bir düşüşle 16,5’e düşmesini bekliyorlardı.

Veriyi değerlendiren Oxford Economics’in ABD’li ekonomisti Oren Klachkin Pazartesi günü bir notta, “Bir ayın verisi, bir trend oluşturmuyor ve yılın geri kalanında ve 2023’e kadar sağlıklı üretim faaliyeti bekliyoruz” yorumunda bulundu.

“Uzun vadeciler, güneye dönüş için pozisyon almaya başlayabilir”

Altın, dolardaki düşüşün dolar fiyatlandırılmış külçe talebini desteklemesi ve ABD Hazine verimlerindeki toparlanmanın yarattığı baskıya karşı koymasıyla Salı günü yükseldi. SPI Asset Management’ın yönetici ortağı Stephen Innes, gelişmeleri şu şekilde yorumluyor:

Artık altın piyasalarında çok ihtiyaç duyulan tasfiyeye sahip olduğumuza göre, uzun vadeli yatırımcılar ABD’nin sert ekonomik verilerine göre nihai güneye dönüş için pozisyon almaya başlayabilir.

Wang Tao: Altının düşüş eğilimi tersine dönmüş olabilir

Reuters’in teknik analisti Wang Tao, 18 Nisan’ın yükseği 1.998,10 dolardan düşüş eğiliminin tersine dönmüş olabileceğini, spot altının 1.840 dolar ile 1.849 dolar aralığına sıçrayabileceğini söylüyor.

Pablo Piovano: Altın 1.780 dolarda destekleniyor gibi görünüyor

Altın vadeli işlem piyasalarına açık faiz, CME Group’un ön verilerine göre Pazartesi günü üst üste üçüncü seansta bu kez yaklaşık 7,4 bin kontratla geriledi. Aynı satırda, hacim art arda ikinci gün düştü ve şimdi yaklaşık 15,3 bin kontratta bulunuyor.

Analiste göre, Pazartesi günkü altın fiyatlarındaki iyimserlik, azalan açık faiz ve hacim sayesinde toparlanmanın devam etmesinin yakın vadede pek de olumlu olmadığına işaret ediyor. Bu arada analist, 2022’nin şimdiye kadarki en düşük seviyesi olan 1.780 doların, şu an için iyi bir destek sunacağını düşünüyor.

Related Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.