12 Dev Adam, Büyük Britanya karşısında

B Kümesi’nde oynadığı 4 maçta; 1 galibiyet, 3 yenilgi alan ulusallar, FIBA’nın Rusya ve Belarus’u tertiplerden men etmesinin akabinde kümeden çıkmayı garantilemişti. Lakin Büyük Britanya müsabakası da ulusallar için epey kıymetli. Galibiyet sayılarının bir üst tipe taşındığı tertipte, ulusallar Britanya’yı mağlup ederek bir üst kümeye 2 galibiyetle yükselmek istiyor. Ay-yıldızlı grupta, müsabaka öncesinde NBA’de Miami Heat forması giyen Ömer Faruk Yurtseven ve İspanya’da Barcelona formasıyla uzunluk gösteren Sertaç Şanlı, açıklamalarda bulundu.

Hazırlıkların epey yeterli gittiğini tabir eden Ömer Faruk Yurtseven, “İlk başladığınızda herkesin bir ortaya gelip, maçı kazanmamız gerektiği hissini vermesi çok âlâ. Bir sonraki kümeye 2 galibiyetle çıkmak istiyoruz. Zira; 1 galibiyet, 3 yenilgiyle ortasında çok büyük fark var. Herkesin konsantre olduğunu görmek hazırlıkların uygun gitmesine sebep oluyor” diye konuştu.

“YAPABİLECEKLERİMİN YALNIZCA 6’DA 1’İNİ YAPABİLMİŞİM”

NBA’de geçen dönem Bam Adebayo’nun misyon yapamadığı müsabakada gösterdiği performansla dikkat çeken Ömer Faruk Yurtseven, “16 maçlık süreç baya güzel geçti. Lakin baktığınız vakit olağan dönemde 82 maç var. Play-offları da eklersek 16, yapabileceklerimin yalnızca 6’da 1’ini yapmışım. 16 maçlık süreci bütün döneme yayabilirsem uygun olur. Onun için de oynamam gerekiyor. Bunu çok istiyorum ve bunun için çalışıyorum” diye konuştu.

“BAŞLADIĞIM MAÇLARIN YÜZDE 80’İNİ KAZANDIK”

Miami Heat’in yıldız isimlerinden Bam Adebayo ile birbirlerine hürmet duyduklarını lisana getiren Yurtseven, “Adebayo, o 16 maçlık süreç için bana teşekkür etti. Zira, onun yokluğunda birisi çıkmasaydı o maçları kazanamazdık. Benim başladığım maçların yüzde 80’ini kazandık. Bu olağan ki özgüven verdi. Başka yandan da Adebayo’nun bıraktığı yerden ritim bozulmadan devam ettirdim. Benim bıraktığım yerden de o devam ettirdi. Orada birbirimize karşı bir hürmet oluştu. O açıdan çok iyiydi” dedi.

“NBA’Yİ DOMİNE EDECEĞİM DÜZEYE GELECEĞİME EMİNİM”

NBA’de dominant bir oyuncu olmak istediğini ve bunun için çok çalıştığını belirten 24 yaşındaki pivot, “Hedefim dominant olmak. Her şeyin sonunda, o seviyeyi domine etmek. Bunun için mühlet almam, mühlet almak içinde meczuplar üzere çalışmam gerekiyor. Zati en güzel yaptığım şeylerden birisi de bu. Ancak o özgüveni veren de o. Dediğim üzere benim çalışmama baktığı için, NBA’yi domine edeceğim düzeye geleceğime eminim” sözlerini kullandı.

“MEHMET OKUR’UN TECRÜBE AÇISINDAN BÜYÜK BİR DEPOSU VAR”

NBA’de daha evvel forma giyen ve şu anda ulusal grupta misyon alan Mehmet Okur‘dan tecrübelerinden faydalandığını belirten Ömer Faruk Yurtseven, kelamlarını şöyle noktaladı:

“Post olur, hareketler olur, orta post olur her türlü hareketler Mehmet Okur’da vardı. Lakin oyun geliştiği için şu anda her şeyi yapabilmek gerekiyor. Mehmet Okur, vaktinde yaptığı şeyleri çok âlâ yapıyordu. Benim yapmam gereken de her şeyi çok uygun yapmak. Ondan alabildiğim kadar alıyorum. Tecrübe açısından çok büyük bir deposu var. Ona da dokunabilmek çok düzgün.”

“GALİBİYET, BİR SONRAKİ KÜMEDE BİZİM İÇİN ÇOK GÜZEL OLACAK”

Büyük Britanya maçını kazanarak âlâ bir başlangıç yapmak istediklerine dikkat çeken Sertaç Ulu, “Hazırlıklar çok uygun gidiyor. Her şey çok yeni. Herkes alışma sürecinde fakat çok istekli. Britanya maçı bizim için çok değerli. Uygun bir başlangıç yapmak istiyoruz yeni tertibe. Galibiyet bir sonraki kümede bizim için çok daha uygun olacak. İnşallah Britanya karşısında galip geliriz” dedi.

“ERGİN AĞABEYİN GRUBUN BAŞINA GELMESİNİN ÂLÂ BİR TESİR YARATACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM”

A Ulusal gruptaki yeni devir hakkındaki fikirlerini de aktaran Sertaç Ulu, “İnşallah güzel olur. Dönem içinde şanssız maçlar kaybettik. O maçların üstüne, Ergin ağabeyin gelmesinin âlâ bir tesir yaratacağını düşünüyorum. Bütün oyuncular bunun şuurunda. Ergin hocanın gözüne girebilmek için herkes elinden geleni yapıyor egzersizlerde. Bu yeni sistem, Ergin ağabeyin gelmesiyle Britanya’ya karşı uygun bir başlangıç olur. Umarım galip geliriz” sözlerini kullandı.

“BİREYSEL OLARAK ÂLÂ BİR DÖNEM GEÇİRDİM”

Bireysel olarak yeterli bir dönemi geride bıraktığını lisana getiren Sertaç Ulu, kelamlarını şöyle noktaladı:

“Geçtiğimiz dönem ferdî olarak benim için düzgün geçti diyebilirim. Yeni bir nizam, yeni kadro arkadaşları… Alışmak biraz uzun sürdü. Dönem başında ufak sakatlıklar yaşadım. O da biraz süreci aksattı. Bilhassa ocak ayıyla birlikte gruba, tertibe, antrenöre yeterlice alıştım. Alıştıktan sonra daha uygun ritim buldum. Kişisel olarak baktığımda uygun bir dönem geçirdim diyebilirim. Grup olarak daha yeterli bitirmek isterdik. Fakat kişisel olarak yeterli bir dönem geçirdim.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.